Головна » Культура » Чому інвестори не вірять в Україну

Чому інвестори не вірять в Україну

02.08.2016 в 09:32 переглядів: 558 коментарів: 0 Культура
Нещодавно українські соцмережі сколихнула фінансова новина: якщо збудеться прогноз Міністерства економіки, уряд вже в 2021 році заплатить за реструктурувати в минулому році боргу близько 4,25 млдр грн. Андрій Нестерук пояснює, що насправді відбувається з державним боргом.

Коли очікувати транш від МВФ і що буде з курсом - експерти
У 2015 році Міністерство фінансів України провело реструктуризацію частини державного боргу перед приватними кредиторами. У листопаді 2015 го була завершена реструктуризація суверенних єврооблігацій на суму $ 15 млрд, пізніше на схожих умовах досягнута домовленість обміняти гарантовані державою борги деяких підприємств і єврооблігації міста Києва (повний список тут).

Одним з ключових умов реструктуризації стало списання 20% основної суми боргу. Замість цього Україна випустила для кредиторів так звані інструменти відновлення вартості (ІТТ), або ВВП-варранти. ІТТ є складні і досить рідкісні цінні папери, виплати за якими залежать від зростання ВВП країни.

Тепер Україна не повинна повертати кредиторам абсолютно конкретну суму $ 3,2 млрд і відсотки по ній, а повинна робити виплати по ІТТ (номінальною вартістю $ 3,2 млрд) протягом 2021-2040 рр. за формулою, яка визначає суму виплат залежно від темпів економічного зростання країни. При цьому виплати будуть відбуватися, якщо реальний ВВП буде рости швидше, ніж 3% за рік, а номінальний ВВП в доларах США буде перевищувати граничне значення $ 125,4 млрд (див. Параметри нижче). Для порівняння, ВВП України в 2016 році прогнозується на рівні $ 83,6 млрд.

Чи не віддала чи Україна кредиторам взамін більше, ніж списала з них? Впевнено про це можна буде говорити лише в 2040 році. Зараз відповідь на це питання може бути будь-яким і залежить від сценарію розвитку економіки, який буде закладений в формулу ІТТ. Теоретично виплати по ІТТ за 20 років можуть скласти десятки мільярдів доларів, а може трапитися так, що Україні не треба буде нічого платити. Але ми хочемо почути відповідь на це питання зараз, виходячи з поточних реалій. І тут на допомогу приходить дуже простий метод: а самі кредитори вважають, що в результаті реструктуризації вони отримали більше, ніж списані $ 3,2 млрд, або менше?

Що це означає? Протягом восьми місяців, що минули після завершення реструктуризації, інвестори вважали, що вартість ІТТ вдвічі-втричі нижче втраченої кредиторами суми. І це реальна ціна, за якою кредитори продають і купують отримані цінні папери на ринку.

Тобто кредитори вважають, що потенційні виплати по ІТТ будуть нижче, ніж сума списання. А тому логічно вважати, що, виходячи з поточних реалій, Україна віддасть менше, ніж отримала при списанні.

Основні параметри ІТТ. Дані Мінфіну:

- Виплати з 2021 по 2040 р .;

- Виплат немає при зростанні ВВП менше 3%;

- Виплат немає при номінальному ВВП менше $ 125,4 млрд;

- 15% від приросту ВВП від 3 до 4%;

- 40% від приросту ВВП більше 4%;

- Максимум 1% ВВП виплат з 2 021 по 2025 р .;

- Виплата відбувається більш ніж через рік після звітного року, тобто, наприклад, виплата в 2021-м обчислюється виходячи з ВВП 2019 року.

По-перше, гроші мають свою вартість у часі: $ 100 зараз - це значно більше, ніж $ 100 через 25 років.

Ціна грошей в часі також залежить від рівня ризику. Одна справа, якщо через 25 років рівно $ 100 вам повинно заплатити казначейство США, і зовсім інша - якщо знайомий з сусіднього під'їзду. Причому знайомий ще й сказав, що це буде приблизно $ 100, він ще не знає, скільки точно буде платити, тому що сума буде залежати від зростання його добробуту. Якщо це все застосувати до ІТТ, виходить, що поточна цінність майбутніх виплат знижується як через дуже довгого часового проміжку, так і внаслідок невизначеності щодо кредитоспроможності України та розміру виплат.


По-друге, згідно з поточними прогнозами МВФ, Україна взагалі не буде робити ніяких виплат за результатами 2019 і 2020 рр., Тому що номінальний ВВП буде нижче $ 125,4 млрд. Перша виплата відбудеться в 2023 році за результатами 2021-го і складе близько $ 200 млн (за умови незмінного курсу) - це 5,26% від номінальної вартості ІТТ і менше відсотка, який Україна платить за своїми єврооблігаціями. Тобто найближчі 7 років Україна, швидше за все, або взагалі не буде платити, або буде, але дуже невеликі суми. Навіть якщо колись будуть зроблені великі виплати, вони будуть віддалені в часі, що значно знижує їх нинішню цінність.


По-третє, щоб виплати України за ІТТ були дуже великими, у нас має відбутися економічне диво. Інвестори цей варіант вважають малоймовірним. Але присоромити скептиків - справа благородна. Тут для нас важливо інше: витрати на виплати по ІТТ будуть невеликими, якщо у нас буде слабка економіка, і великими, якщо у нас буде дуже міцна економіка. А з міцною економікою заплатити буде неважко.

Автор: Андрій Нестерук, голова департаменту управління активами інвесткомпанії Jaspen Capital Partners

Раніше повідомлялося про те, що привабливість України для інвесторів зростає
Важлива інформація:http://lingvoportal.blogspot
Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL