Головна » Культура » Досвід країн Балтії у захисті державної мови

Досвід країн Балтії у захисті державної мови

31.01.2017 в 09:02 переглядів: 897 коментарів: 0 Культура
Кримінальна відповідальність за «Не понимаю телячьего языка»

– Більше того, ми не просто написали як має бути, ми написали, що має бути, якщо не дотримуватись закону. Все просто, чекають штрафні санкції і навіть позбавлення волі. Тому, якщо ви будуте знущатися з української мови, грубо кажучи за — «я не панимаю вашего телячьего языка» можна притягнути до кримінальної відповідальності, а за «аптєка» — ні. Контролювати ці всі процеси будуть мовні інспектори. На всю Україну їх буде тільки 27 і вони лише прийматимуть скарги громадян і вживатимуть відповідних заходів.

За — «я не панимаю вашего телячьего языка» можна притягнути до кримінальної відповідальності, а за «аптєка» — ні

Крім того буде інстанція, яка напрацює і контролюватиме стандарт української мови, тобто згідно якого будуть здаватися іспит зі знання української мови. Насправді така робота вже пророблена. Кафедра соціолінгвістики університету імені Франка напрацювали стандарти української мови, стандарти української мови для іноземців, це все є, просто ніхто за це не брався.

Досвід країн Балтії у захисті державної мови

– Комусь не подобається мовний інспектор, то скажу, що для балтійських країн, це є норма. Там вже давно є такі інституції, які займаються мовою і інспектор це до кого ти зможеш звернутися у випадку порушення твоїх мовних прав. Люди ж скиглять про те, що от будуть приходити в офіс і слухати. Так ви поцікавтесь, як насправді воно є. Наші норми, які прописані в законопроекті, вони є м’якші в порівняні до тої ж Балтії. Там ці інспектори можуть прийти, як пересічні громадяни до крамниці і спілкуватися з продавцем, якщо у них виникне підозра, що він недостатньо володіє державною мовою — оштрафують. В нас такого в нормах немає прописано, але мусить бути інспектор до котрого можна звернутися, коли твої права є порушеними.

Mediacomics

Автор: Mediacomics

Дія закону не посягатиме на приватне спілкування та здійснення релігійних обрядів

– Ми по суті зібрали все найважливіше в один проект, але якщо порівняти два інші законопроекти, то вони програють суттєво. Перший зареєстрований абсолютно програє, він навіть не піддається жодній критиці, другий законопроект (Законопроект № 5669 «Про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні», – ред) є ВО «Свободи», яка боїться втратити єдиний козир — працювати на електорат.

Натомість в законі № 5670 немає нічого, щоб обмежувало б людські права.

Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів. Що стосується мови нацменшин: культури, традиції, можливості і таке інше, то це все буде описано в іншому законі, який також розробляється і він буде запропонований в кінці лютого на публічне обговорення.

Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL