Головна » Різні новини » Як не померти від щастя

Як не померти від щастя

29.07.2016 в 07:51 переглядів: 264 коментарів: 0 Різні новини
Автор програми «Псіфітнесс», кандидат в доктора наук з психології Вітаутас Вірбіцкас багато років пропрацював у військових структурах. Йому доводилося допомагати військовим боротися зі стресом в екстремальних умовах під час надзвичайних ситуацій. В трапилася нещодавно трагедії в Maxima Вітаутас допомагав усім, хто потребував підтримки.

«Субота» зустрілася з психологом і поговорила на тему побутових стресів жителів міст XXI століття.

Всі хвороби - від нервів

- Вітаутас, почнемо з головного. Що за страшний звір такий - стрес і чим він небезпечний для нашого організму?

- Тут відразу потрібно розвінчати стереотип. Слово «стрес» носить в суспільстві негативне забарвлення, але це неправильно. Стрес - це цілком нормальний фізіологічна відповідь організму на зовнішні і внутрішні подразники. І це не патологія. Шлях до патології - це дистрес. Дистрес - або, іншими словами, нервове виснаження організму - виникає під впливом занадто довгого перебування людини в стані стресу. Запас енергії і сил організму у кожного свій, але у будь-якого він закінчується. І коли організм залишається без сил (тобто людина живе в стані стресу і не відновлює ресурси організму), у нас і можуть починатися перші зачатки психосоматичних захворювань.

- Тобто ви теж стверджуєте, що всі хвороби від нервів?

- До цього висновку прийшли безліч психологів, які досліджують психосоматичні захворювання. Під впливом стресу розвиваються серцеві захворювання, астма, захворювання печінки, нирок, підшлункової залози і т. Д. Наші органи дуже сприйнятливі до стресу, і це легко пояснити: в момент стресу наше тіло напружується, діафрагма стискається, прилив крові до органів скорочується, а при цьому вони працюють на максимумі.

Якщо людина довго перебуває в стресі, то у нього формується такий м'язовий каркас, який починає викривляти тіло і затискати плечі, хребет і поперек. Починаються болі в спині, шиї, плечах, суглобах ... І здається, що стрес вже давно пройшов, а болю залишаються. Це відбувається тому, що одного разу в стресі ми напружилися, але так і не розслабилися.

- Тобто після кожного стресу потрібно правильно розслаблятися?

- Звичайно! Краще це робити щодня. Нас всіх навчили працювати, і ми рухаємося як паровози вперед, думаючи, що, приходячи з роботи додому, ми відпочиваємо. Але мало хто розуміє, що таке повноцінний відпочинок. Багато хто впевнений, що якщо вони лягли на диван, взяли газету, включили телевізор, то вони відпочивають. Насправді, дивлячись телевізор, бачачи кров і насильство на шпальтах газет, ми співпереживаємо, реагуємо. Є таке поняття, як вторинна травма. Вторинну травму отримують ті, хто був і бачив, хоча сам не постраждав. Але характер травматизації схожий.

- Які люди більше схильні до стресу?

- Це індивідуально. У кожного своя нервово-психічна конституція. Прийнято вважати, що сангвініки - найстійкіший тип, в той час як холерики найбільше схильні до стресу. Їх типова стресова реакція - гнів. Тому вони частіше страждають гіпертонією, виразкою шлунка, виразковий коліт.

Стресові реакції меланхоліків найчастіше пов'язані з порушенням, тривогою або переляком, фобією або невротичної тривожністю.

У флегматика під дією стресу знижується активність щитовидної залози, сповільнюється обмін речовин і може підвищуватися вміст цукру в крові, що призводить до переддіабетичного станом. Стресову ситуацію вони заїдають, в результаті чого можуть мати зайву вагу.

Однак переживання стресових ситуацій більше пов'язано з життєвим досвідом і індивідуальною картиною світу.

Точно так само як поняття «надзвичайна ситуація» для кожного своє. Якщо для одного це ситуація, пов'язана з загрозою для життя, то для іншого - конфлікти в сім'ї, розмова з начальником, розбіжності з колегами або сварка з коханою людиною, хвороби і так далі.

Спільне тут - наші суб'єктивні переживання: тривога, страх, злість, образа і т. Д., - Все те, що виникає у відповідь на подію і виводить нас зі стану рівноваги. Всі ці гострі реакції на стрес дуже енерговитратних і небезпечні для самої людини.

- Тобто треба намагатися нічого не брати в голову?

- Дуже важливо прийняття стресовій ситуації. Людина, яка вміє швидко це зробити, більш стрессоустойчів, ніж ідеаліст, у якого руйнується весь світ, коли одна його частина виходить з-під контролю. Ми, європейці, сприймаємо життя полярно - наша культура звикла сприймати все через призму «добре - погано» або «біле - чорне».

- А чи можна якось виміряти рівень стресу, в якому живе людина?

- Можна, можливо. Американські психологи Томас Холмс і Річард Рай запропонували шкалу визначення рівня життєвого стресу. Вони пропонують відзначити все ті стреси, що відбулися з людиною протягом року, і дають результат на підставі отриманих балів.

У цьому списку подій є втрата чоловіка, розлучення, втрата близької члена сім'ї, ув'язнення, серйозна хвороба або травма, вступ в шлюб, звільнення з роботи, перебування без роботи понад шість місяців, вихід на пенсію, різкі соціальні потрясіння і т. Д . Всього цих пунктів більше 40! Якщо протягом року людина набрала по пунктам більше 150 балів, то ризик захворювань збільшується. Тут, звичайно, є ще й додаткові чинники, такі як вік, досвід, особисті якості, які в ту чи іншу сторону впливають на проживання стресовій ситуації.

- Тобто і хороші події, такі як весілля, - теж стрес?

- Для організму немає різниці, відчуваємо ми позитивний або негативний стрес. Реакція одна і та ж: виділяються гормони стресу, тобто «гормони дії», в результаті чого збільшується ритм серцебиття і дихання. Як ми відреагуємо на цей сплеск, залежить від наших знань і практичних навичок подолання стресу. Саме практичних, тобто перевірених самостійно в самих що ні на є «польових умовах», а не просто прочитаних в книжках.

Люди вмирають від щастя. І я не жартую. Будь-сплеск емоцій і переживань - це сила, з якою організм повинен справлятися. Для організму сплеск емоцій - це удар. Наше тіло не розуміє, гарне сталася подія або погане. Для нашого тіла важливий баланс, в якому воно існує. А добре чи погано - це вже важливо для нашої голови. Саме тому у нас може піднятися тиск і від щастя, і від горя.

Про користь сліз

- Вітаутас, наша країна нещодавно пережила жахливу трагедію в Maxima. Що робити в разі гострих стресових ситуацій?

- До таких ситуацій заздалегідь підготуватися неможливо. Перше, що важливо зробити, - це постаратися зрозуміти, що ми вже не можемо нічого змінити. І постаратися прийняти це. На це йде час. Тому що найперші емоції - це шок і заперечення. Потім настає стадія бідкання. Можу сказати, що переживати потрібно обов'язково. Багато людей намагаються здаватися сильними, ховають самі від себе свої емоції. Нам в цьому допомагає наш механізм захисту особистості. Але це небезпечно.

Якщо на свої почуття вчасно не відреагувати, а замкнути всередині, то вони йдуть в несвідоме - в наше тіло. Потрібно розуміти, що вони все одно прорвуться в якийсь момент. Поки ми молоді, сильні, ми можемо це ізолювати. Але як тільки організм послаблюється, все це повертається, приносячи з собою психосоматичні захворювання.

- Життя міського людини пов'язана з підвищеним рівнем стресу навіть на побутовому рівні. Що робити, як уберегти себе і своє здоров'я?

- Потрібно розуміти, що від стресу себе вберегти неможливо. Жива людина завжди реагує на вплив зовнішнього середовища. Але важливий баланс. Не потрібно бути героєм в подолання себе або перешкод. Дуже важливо зупинитися і запитати, наскільки запропоновані обставини небезпечні. Якщо небезпеки для життя немає, все інше - наші фантазії і особливості нашого сприйняття, яке завжди можна поміняти.

Вкрай важливо також познайомитися зі своєю психікою ближче. Дізнатися, що таке повноцінний відпочинок. Ви будете здивовані, але це не завжди означає зміну діяльності або географії. Повноцінний відпочинок - коли наші увагу і усвідомленість присутні в тілі.

Тобто важливо розуміти, що для відпочинку потрібна усвідомленість, і майже неважливо, що ви робите. Якщо ви полетіли хоч на Кариби, але при цьому думаєте про роботу, виходить, що ви з роботи і не виїжджали. Потрібно вміти переключатися і відключатися. Приходячи додому, ми думаємо про роботу. Тіло продовжує працювати з підвищеним навантаженням, гормони стресу продовжують виділятися ...

Наш розум інертний, якщо є незавершене дію, він намагається його завершити. І не дає нам відпочивати. Тому так важливо володіти техніками релаксації, відвідувати йогу, займатися спортом. Все це дає нам можливість переключити свою увагу на тіло і розслабитися.

***

тест

Формула стресу

Як обчислити ваш особистий рівень стресу

Вчені виділяють чотири групи симптомів, за якими можна «помітити» стрес. Найбільш говорять є симптоми фізіологічного і емоційного плану. Оцінивши наявність симптому з інтелектуальних або поведінкових ознак в один бал, емоційного - в 1,5 бала, фізіологічного - в два бали, кожен бажаючий може визначити своє стресовий стан.

фізіологічні симптоми

Болі невизначеного характеру в різних частинах тіла (спина, шлунок), особливо головні болі,
підвищення або зниження артеріального тиску,
порушення процесів травлення,
напруга в м'язах,
тремтіння або судоми в кінцівках,
поява висипань алергічного характеру,
збільшення або втрата ваги,
підвищена пітливість,
порушення сну і / або апетиту,
порушення сексуальної активності.
емоційні симптоми

Дратівливість, напади гніву,
байдужість,
відчуття постійної туги, депресія,
занепокоєння, підвищена тривожність,
почуття самотності,
почуття провини,
невдоволення собою або своєю роботою.
поведінкові симптоми

збільшення числа помилок при виконанні звичної роботи,
втрата уваги до свого зовнішнього вигляду,
порушення сну і / або апетиту,
збільшення конфліктних ситуацій на роботі або в родині,
різке збільшення кількості викурених сигарет, більш інтенсивне вживання алкоголю,
трудоголізм, повне занурення в робочі проблеми на шкоду відпочинку і сімейним зобов'язаннями або навпаки,
метушливість, відчуття хронічної нестачі часу.
інтелектуальні симптоми

Проблеми з необхідністю зосередитися,
погіршення пам'яті,
постійне і найчастіше безплідне повернення до однієї і тієї ж думки, однієї і тієї ж проблеми,
труднощі в ухваленні рішень,
переважання негативних думок.
Від 0 до 5 балів: відсутність стресу.
Від 6 до 12 балів: помірний стрес.

Від 13 до 24 балів: досить виражене напруження емоційних і фізіологічних систем організму, викликане сильним стрес-фактором.

Від 25 до 40 балів: стан сильного стресу, вийти з якого без спеціально організованої допомоги психолога або психотерапевта буває дуже складно.
http://www.subbota.com

Показник понад 40 балів свідчить про виснаження запасів адаптаційної енергії людини, що веде у себе незворотні або труднообратімим наслідки для здоров'я.

Важлива інформація:
http://lingvoportal


 
Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL