Головна » Економіка » Колектори знайшли новий спосіб стягнення боргів

Колектори знайшли новий спосіб стягнення боргів

04.10.2016 в 08:45 переглядів: 1435 коментарів: 0 Економіка
Працівники колекторських служб у всю використовують прогалини в законодавстві і звертаються за допомогою до комунальних служб, щоб позбавити боржників світла, газу і води.

У банках розповідають про програмах лояльності, які розробляють спеціально для неплатоспроможних позичальників, але тим не менш, якість їх кредитних портфелів продовжує погіршуватися. Грошей у населення стає все менше, а це відбивається на офіційній статистиці. Так, за інформацією НБУ, з січня по вересень 2016 року частка проблемних кредитів у загальному кредитному портфелі банківської системи зросла з 22,8% до 26,1%. Неофіційна оцінка виглядає ще гірше: збільшення "проблемки" з 44% до 50%, пише UBR.ua.

Після того як Нацбанк розгорнув кампанію зі стрес-тестуванням банків і перевіряючі регулятора стали активніше тиснути на фінансистів, банкіри стали ще щільніше співпрацювати з колекторами. Тепер їх приваблюють не тільки до вибивання великих позик, які люди брали на покупку житла або автомобілів, але кредитів поменше - по 3-5 тис грн, що люди позичали до зарплати.

"Продаж проблемних кредитів цілими портфелями - явище рідкісне, а ось залучення колекторських агентств на комісійній основі відбувається перманентно. Процедура виглядає стандартно в вигляді банківських тендерів. Або ж сам Фонд гарантування вкладів фізосіб виставляє борги банків-банкрутів на конкурс. Ще зараз активно пожвавився ЖКГ-сектор, так як борги за комуналку досягли свого піку ", - розповіла pr-директор компанії Укрборг Олена Михайловська.

На викуп банківських кредитів колектори зазвичай погоджуються в двох випадках: якщо позики забезпечені заставами (квартирами і машинами) або якщо їм запропонували хорошу ціну - наприклад, віддають кредитний портфель за 8-10% його вартості.


"На сьогоднішній день колекторські компанії в своїй більшості є окремим суб'єктом на ринку колекторських послуг, не працюючи в зв'язці з банком. Колекторів завжди цікавлять придбання прав вимоги за борговими зобов'язаннями, які забезпечені заставою рухомого / нерухомого майна - тобто виключно тих боргів, на яких можна заробити і неважливо, є позичальник фізичною або юридичною особою. Як наслідок, збільшилася і кількість клієнтів, які постраждали від неправомірних дій колекторських компаній ", - розповів керуючий партнер ЮК Касьяненко і Партнери Дмитро Касьяненко.

Під гарячу руку

Як розповів нам президент ЮК Головко і Партнери Дмитро Головко, за останні 6 місяців кількість звернень від громадян зі скаргами на несумлінних колекторів збільшилася в вдвічі.

Цікаво, що половина претензій надходить не від самих боржників, а від їх друзів, знайомих, родичів, колег по роботі і сусідів. Саме їм починають отруювати життя колектори, коли не можуть вплинути на самих позичальників.

"Наприклад, якщо боржник при отриманні кредиту дав робочий номер телефону, то колектори можуть дзвонити роботодавцю, виставляючи боржника шахраєм. Природно, що довіра до такого працівника у начальства похитнеться, і щоб позбутися від неприємностей на роботі боржник почне платити, адже втратити роботу в наш час - це недозволена розкіш. А з приводу дзвінків старим батькам з погрозами забрати у них все нажите непосильною працею за борги недбайливих дітей і говорити не варто, - це давно відомий прийом ", - зазначив юрист Іван Черкашин.

З кожним роком колектори вдосконалюють свої навички вибивання боргів. Тепер це не тільки постійний моральний пресинг і загрози своїм боржникам, телефонні дзвінки на особистий телефон, на роботу, але і пости в соціальних мережах, фотографії боржників в під'їздах будинків, в яких вони живуть.

Буває й гірше: колектори тероризують людей, зовсім не пов'язаних з боржником. Тих, хто помилково потрапив в їх базу даних.

Без води і світла

Якщо ж постійні дзвінки і докучання сусідам не допомагають напоумити боржника, колекторські компанії користуються прогалинами в законодавстві.

"Зараз недобросовісні колектори, працюючи в зв'язці з нотаріусами, з метою стягнення заборгованості, просто оформляють на себе право власності на заставне майно на підставі іпотечної застереження і ст. 37 Закону України Про іпотеку. І в наступним просто виганяють боржників зі своїх квартир силою без судових процесів щодо виселення, або ж створюють "сприятливі" умови для боржників, при яких останні самі залишають житлове майно, що виступає забезпеченням боргових зобов'язань ", - зазначив у розмові з UBR.ua Дмитро Касьяненко .

Юристам також відомі випадки, коли, переоформивши на себе права власності на квартиру боржника, колектори не виселяти позичальника, а йдуть в компанії, що відповідають за водопостачання, світло, газ та ін., І, маючи документи на нерухомість, пишуть заяви з проханням відключити квартиру від "благ цивілізації". Такі методи впливу покликані спонукати боржника розрахуватися.

При цьому, самі колекторські компанії не заперечують можливості відчуження нерухомості за борги у позичальника. Хоча потрібно розуміти, що "білі" компанії, що працюють в правовому полі, можуть зробити це тільки лише за рішенням суду про виселення.

"Після реєстрації права власності за кредитором відбувається процес реалізації прав нового власника на володіння і користування своїм майном. Окремо необхідно зазначити, що зміна власника майна є підставою для зняття з реєстрації усіх зареєстрованих осіб, тому питання отримання рішення суду про виселення тільки відкладає неминучий результат - фактичне виселення ", - зазначила Олена Михайловська.

Як стверджують колектори, метою легальних гравців ринку завжди є добровільне врегулювання проблемної заборгованості, тому у боржника на будь-якому етапі стягнення є можливість скористатися одним з варіантів: самовикуп, компенсація, реструктуризація і розмін.

Як боротися

В Асоціації Колекторського Бізнесу України (АКБУ) повідомили, що близько 90% ринку проблемних заборгованості охоплюють 11 найбільших компаній, які працюють в рамках законодавства. У своїй діяльності вони керуються Цивільним, Господарським і Податковим кодексами України, а також законами України про банки, фінансові послуги та захист персональних даних. Разом з тим, в самій АКБУ теж чули про недобросовісних "колег" за межами Асоціації.


"У нашій країні немає окремого закону, який би регулював діяльність колекторської галузі. При цьому, поряд із сумлінними учасниками ринку, членами АКБУ, на жаль, зустрічаються і недобросовісні колекторські компанії, кажучи простою мовою - це просто шахраї ", - зауважив виконавчим директорів Асоціації Колекторського Бізнесу України Сергій Никифоров.

Щоб убезпечити себе від нападок таких шахраїв рекомендують наступне:

Вимагати правовстановлюючі документи про борг. Наприклад, ви взяли кредит в банку і не можете його повернути. Який-небудь шахрай дізнався про це і дзвонить вам, представляючись співробітником банку або ще ким-небудь і просить погасити борг, тим самим вказую рахунок, який не належить банку. Це може бути особиста карта або рахунок в іншому банку. Це повинно насторожити вас. Вимагайте документи, які підтверджують законність таких операцій - це і договір комісії, або договір переуступки прав вимог (простіше кажучи договір продажу).

Якщо ви є боржником банку і до вас застосовуються незаконні методи впливу, які не відповідають кодексу етики професійних стягувачів, то ви можете звертатися в поліцію.
Якщо у вас є скарга на дії колекторської компанії, учасників колекторського асоціації - то ви можете звертатися на гарячу лінію АКБУ.

"Часто зустрічаються технічні проблеми або скарги. Наприклад, ви купили sim карту, активували її і вам починають надходити дзвінки з вимогою повернути борг. А ви не розумієте, в чому тут питання. Швидше за все могло статися таке: хтось, хто раніше володів цим номером взяв кредит і вказав даний номер телефону, але після втратив номер. Протягом року номер не був відновлений і компанія оператор зв'язку перевипустити карту з номером, який ви придбали. І ви починаєте отримувати дзвінки. В такому випадку вам потрібно пояснити оператору цю ситуацію ", - говорить Нікіфоров.

Звичайно, найпростішим і ефективним способом позбутися від настирливих колекторів є зміна номерів телефонів або повне ігнорування їх дзвінків. Справа в тому, що в будь-якій великій колекторської компанії є автоматизована система, яка веде статистику по кожному боржнику і сама визначає способи тиску на нього.

"Наприклад, якщо боржник здійснює контакт, обіцяє виплатити борг, просить дати йому якусь відстрочки і т.п., то дзвонити йому будуть ще частіше. Якщо ж навпаки, боржник не бере трубку і не йде на контакт, то і сенсу продовжувати витрачати на нього ресурси компанії немає ніякого - набагато розумніше змінити тактику або зовсім звернутися до суду ", - зауважив Іван Черкашин.

Природно, за допомогою в боротьбі з колекторськими компаніями можна звернутися до юристів, які зможуть оскаржити в судовому порядку переоформлення право власності колекторською компанією на себе або третіх осіб, грамотно складуть скаргу / повідомлення / заяву про вчинення кримінального злочину в правоохоронні органи і візьмуть на себе весь так званий "переговорний процес" з вимагачами.

Потрібно при цьому враховувати, що, якщо потерпілий від дій вимагачів людина вирішує йти в суд, щоб оскаржити ті чи інші дії колектора, йому в першу чергу знадобиться дізнатися, з ким же саме він має справу.

"Потрібно знати, на кого писати заяву. Є компанії, які при спілкуванні з боржником ніяк не подаються. Тоді потрібно їх розпитувати хто вони, звідки у них ваші дані, напрошуватися на зустріч, щоб на ній подивитися всю документацію, пов'язану з вами і колекторською компанією. Якщо ж факторингова компанія дзвонить від конкретного банку, то і скарга в НБУ може допомогти ", - запевнив керуючий партнер ЮК Олексій Пуха і Партнери Олексій Пуха.

Якщо домовитися з колекторами не виходить, то найпростішим способом захисту, на думку Дмитра Головко, є: не відповідати на телефонні дзвінки, не читати листи, і реагувати тільки на подачу в суд з боку факторингової компанії (на це можна піти в одному випадку з десяти ). Якщо ж непрохані колектори приходять в будинок, можна сміливо телефонувати в поліцію.

Нагадаємо, що 5 жовтня в силу вступить закон про приватних виконавців (колекторах). Тоді вони зможуть працювати разом з державними.

http://finance.bigmir.net
Важлива інформація:http://lingvoportal.blogspot.com
Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL