Головна » Різні новини » Неіснуючі країни, в яких можна побувати

Неіснуючі країни, в яких можна побувати

23.09.2016 в 13:10 переглядів: 491 коментарів: 0 Різні новини
Більш того, ви напевно були в одному з них, самі про це не підозрюючи, стверджує кореспондент BBC Future.

Моя перша зустріч з Ніком Міддлтоном відбулася в оточенні глобусів і атласів, які свідчать про самих екзотичних куточках нашої планети.

Ми знаходимося в підвальному поверсі Stanfords, найбільшого в Лондоні книгарні для мандрівників, який відвідували такі відважні дослідники, як сестра милосердя Флоренс Найтінгейл, дослідник Антарктики Ернест Шеклтон і знаменитий мандрівник Ранульф Файнс.

Однак мета моєї бесіди з Міддлтоном - дізнатися про країни, про які не пишуть в більшості продаються тут книг.

Цих держав, як правило, немає на картах. Нік називає їх неіснуючими країнами, їх назви можуть здатися фантастичними - Атлантіум, Христиания, Елгаланд-Варгаланд - проте всі вони реальні і населені патріотично налаштованими громадянами.

Вам здається, ніби ви потрапили в паралельний всесвіт з насиченою, але забутою історією і своєю особливою культурою

Більш того, ви напевно були в одній з цих країн, самі про це не підозрюючи.

Виявляється, в світі повнісінько регіонів самого різного розміру, що володіють всіма зовнішніми атрибутами реальної країни - постійним населенням, урядом, прапором і валютою.

У деяких навіть видають громадянам біометричні паспорти. Однак з тих чи інших причин їм не дозволяють відправити представників в Організацію Об'єднаних Націй, і на більшості карт світу їх ігнорують.

Нік Міддлтон, географ з Оксфордського університету, завдав ці невидимі землі на власну карту в новій книзі під назвою "Атлас неіснуючих країн" (видавництво Macmillan, 2015).

Гортаючи її сторінки, ви відчуваєте, ніби потрапили в паралельний всесвіт з насиченою, але забутою історією і своєю особливою культурою. У цій паралельному всесвіті навіть є своя міжнародна футбольна ліга.

Дослідження Міддлтон, як і слід було очікувати, почалося з Нарнії.

Він читав книгу "Лев, чаклунка і платтяна шафа" Клайва С. Льюїса разом з шестирічною донькою і дійшов до сцени, коли головна героїня Люсі, минаючи шуби і нафталінові кульки, потрапляє в чарівну країну.

Щось у цій історії привернуло географа. Він подумав, що опинитися в країні, "неіснуючою" з точки зору інших держав, можна і без чарівництва.

До сих пір не існує недвозначного визначення того, що таке країна

Однак Міддлтон не очікував, що феномен "неіснуючих" країн так широко поширений.

За його словами, до цих пір не існує недвозначного визначення того, що таке країна: "Як географа мене це, м'яко кажучи, дивує".

Часто цитують документ, підписаний в 1933 році під час Панамериканської конференції, яка відбулася в столиці Уругваю Монтевідео.

Згідно "Конвенції Монтевідео", щоб стати країною, регіон повинен мати наступні характеристики: певна територія, постійне населення, уряд і "здатність вступати у відносини з іншими державами".

Однак багато країн, які відповідають цим критеріям, не є членами ООН (найчастіше саме це вважається остаточним підтвердженням державності).

Ось, наприклад, Тайвань (Китайська Республіка), чий представник засідав в Генеральній Асамблеї. У 1971 році замість Тайваню в ООН прийняли материковий Китай (КНР), тимчасово втратив представництво в ООН після громадянської війни в країні.

Навіть з Великобританією не все так просто, каже Нік Міддлтон. Згідно з нашими [британським] законам, Англія, Шотландія, Уельс і Північна Ірландія вважаються окремими державами.

У них свої спортивні команди, які змагаються один проти одного, але у британців всього один представник в ООН.

Відповідно до одного з критеріїв, Англія є неіснуючої країною

"Так що, Англія - ​​країна? За цим критерієм - немає", - пояснює Міддлтон. (На недавньому референдумі в Шотландії подібне питання стало руба.)

В результаті Англія і Шотландія не потрапили на сторінки його атласу. В остаточному списку опинилися країни, відповідні конвенції Монтевідео - певна територія, населення, уряд, - але не мають представництва в Генасамблеї.

Зате багато хто з них є членами Організації Об'єднаних Непредставлених Націй - альтернативної організації, що захищає їх права.

Деякі з назв знайомі кожному, хто коли-небудь брав в руки газету: наприклад, Тайвань, Тибет, Гренландія і Північний Кіпр.

Інші не настільки відомі, але серйозність їм не позичати. Міддлтон наводить багато прикладів, коли місцеве населення намагається повернути свій суверенітет.

Сильну стурбованість викликає ситуація навколо Республіки Лакота (її населення - 100 тисяч чоловік), що знаходиться якраз в центрі Сполучених Штатів - на схід від Скелястих гір.

Активісти вимагають визнання держави, на території якого знаходяться священні для індіанського народу лакота-сіу гори Блек-Хілс.

Проблеми у аборигенів почалися в XVIII столітті, а до 1868 року вони підписали угоду з американським урядом, яке гарантуватиме їм право жити в районі Блек-Хілс.

Американський суддя постановив, що "більш грубою, цинічною, безчесної угоди в нашій історії ще не було

На жаль, ця угода не враховувало подальшу золоту лихоманку - і коли старателі кинулися на священні землі, уряд забув про досягнуті домовленості.

Лакота довелося чекати вибачень понад сто років: в 1980 році представник Верховного суду ухвалив, що "більш грубою, цинічною, безчесної угоди в нашій історії ще не було".

Суддя присудив грошову компенсацію (майже 600 млн доларів) лакота-сіу, однак вони відмовилися від грошей.

"За їх словами, взяти гроші фактично означало б визнати, що злочин було виправдано", - пояснює Нік Міддлтон.

У 2007 році делегація вирушила до Вашингтона, щоб оголосити про формальний вихід зі складу США. В даний час юридична боротьба за незалежність країни триває.

Аналогічні баталії відбуваються на всіх континентах. Наприклад, в Африці є королівство Баротселенд з населенням 3,5 млн осіб, яке намагається відокремитися від Замбії, а також Огоніленд, формально знаходиться в межах Нігерії. Обидві території проголосили незалежність у 2012 році.

Рік по тому в Австралії була заснована Республіка Мурраваррі, аборигени якої написали лист королеві Єлизаветі II з проханням довести її легітимне право на управління їх землею.

Мурраваррі дали королеві 30 днів, але відповіддю їм була тиша. Тоді аборигени формально оголосили про свій домаганні на управління рідним краєм.

Мурраваррі написали лист королеві Єлизаветі II з проханням довести її легітимне право на управління їх землею, давши їй 30 днів на відповідь

Не у всіх країн, згаданих у книзі Міддлтон, така давня історія. Найчастіше їх засновниками стають ексцентричні особистості, які сподіваються організувати нове, більш справедливу державу.

Як приклад автор наводить невелику австралійське "князівство" Хатт-Рівер, засноване родиною фермерів в спробі обійти квоту на вирощування пшениці, встановлену урядом.

Незабаром у них з'явилися власні титули, валюта іпочтовая служба. За словами Міддлтон, в Хатт-Рівер "процвітають друкування і продаж поштових марок" (спочатку листи відправлялися через Канаду).

Через кілька десятиліть уряду набридло боротися з місцевими фермерами: членам сім'ї Кесл більше не потрібно платити австралійські податки.

Христиания - крихітний анклав в серці Копенгагена, заснований сквоттерами в колишніх армійських бараках

В Європі варто назвати Форвік, один з Шетландських островів - міні-держава на півночі Шотландії, засноване англійцем в ім'я забезпечення прозорого державного управління, князівство Сіленд в Північному морі біля британського узбережжя, а також Христианию - анклав в серці Копенгагена.

Останній створений в 1971 році сквоттерами, що поселилися в колишніх армійських бараках. 26 вересня 1971 року ці фірми оголосили про незалежність і "безпосередньої демократії", що виражається в тому, що кожен житель (їх зараз 850) може проголосувати за будь-якого важливого питання.

До теперішнього моменту уряд Данії закривало очі на їх діяльність: так, куріння марихуани в Христиании дозволяється, а за її межами - порушує датські закони (хоча самі хрістіанци прийняли рішення заборонити на своїй території важкі наркотики).

Всі ці екстравагантні приклади, однак, не спонукали Міддлтон на те, щоб спробувати самостійно заснувати державу.

"Вивчивши таку кількість історій утиски людей, я не вважаю, що до подібного питання варто підходити легковажно, - говорить він. - Для багатьох це питання життя і смерті".

Незважаючи на всі зусилля по досягненню незалежності, навряд чи жителям багатьох невизнаних країн вдасться домогтися визнання в усьому світі, вважає географ.

"Якби мені потрібно було підтримати одну з них, я б вибрав Гренландію", - розповідає він. Цей автономний регіон Данії вже управляється зсередини, що часто вважають першим кроком до формального визнання незалежності.

Будь-яка людина, де б вона не перебувала, може стати громадянином Атлантіума

З огляду на те, що ми не можемо навіть домовитися про визначення країни, можливо, варто переглянути поняття національної держави як таке?

Можливо, це лише початок. На останніх сторінках атласу Міддлтон наводяться два радикальних прикладу, які змушують нас задуматися про значення, яке ми вкладаємо в слово "країна".

Візьмемо, наприклад, Атлантіум. Його столиця Конкордія знаходиться у віддаленій австралійської провінції, населення якої складається переважно з кенгуру.

Але це стосується лише адміністративної частини: Атлантіум позиціонує себе як "нетериторіального" держава - будь-яка людина, де б вона не перебувала, може стати її громадянином.

Ви проїжджаєте через Елгаланд-Варгаланд кожен раз під час поїздки за кордон

Ось що сказано на його сайті: "В епоху, коли людей по всьому світу все частіше об'єднують спільні інтереси і цілі, Атлантіум представляє альтернативу дискримінаційної історичної практиці, відповідно до якої людина отримує національність випадково, за фактом народження, або ж за збігом обставин" .

Нарешті, є Елгаланд-Варгаланд, придуманий двома шведськими художниками.

За їх задумом, країна складається з ділянок нейтральній території по всьому світу, включаючи землю на кордонах інших країн і море за межами їх територіальних вод.

Таким чином, ви проїжджаєте через Елгаланд-Варгаланд кожен раз під час поїздки за кордон.

З усіх країн, які розглядав Нік Міддлтон, ця найбільше схожа на надихнула його Нарнію - адже художники стверджують, що уві сні або в мріях ми також перетинаємо кордону і тимчасово опиняємося в державі Елгаланд-Варгаланд.

Втім, Атлантіум і Елгаланд-Варгаланд навряд чи можуть розраховувати на серйозне ставлення більшості людей - Міддлтон поважає їх творців в першу чергу за спробу спровокувати громадську дискусію на тему міжнародних відносин.

"Всі вони піднімають питання про те, що країни в відомому нам вигляді не є єдиним легітимним способом організації життя на Землі", - пише він у своїй книзі.

Можна бути впевненим в одному: в світі відбуваються постійні зміни. "Ніхто з моїх ровесників не думав, що розвалиться Радянський Союз - все може несподівано змінитися", - підкреслює автор.

Постійно з'являються нові країни, а старі зникають. Коли-небудь, в далекому майбутньому, будь-яка відома нам територія може опинитися неіснуючої країною.
Переводчик Google для бизнеса –Инструменты переводчикаПереводчик сайтовСлужба "Анализ рынков"
Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL