Головна » Економіка » Що чекає російські банки в Україні

Що чекає російські банки в Україні

01.06.2016 в 07:41 переглядів: 350 коментарів: 0 Економіка
В середині травня ВТБ, другий за активами банк в РФ, акції якого належать державі, заявив, що має намір продати свій бізнес в Україні. Глава фінустанови Андрій Костін на інвестиційному форумі в Лондоні сказав, що не бачить на українському ринку ні економічних, ні політичних можливостей для розвитку. Раніше ще два російські банки, що працюють в Україні, говорили про можливість свого виходу з ринку.

«Поки ми переговори не вели з цього приводу, але для нас з точки зайняли стратегії, напевно, буде важливо в доступному для огляду майбутньому з ринку вийти. Тому що все-таки Зовнішекономбанк - інститут розвитку в Росії - має комерційний банк в Україні. Не дуже складається з точки зору стратегії », - заявляв у квітні глава російського« Зовнішекономбанку »(володіє Промінвестбанком в Україні) Сергій Горьков.

Схожі заяву звучали і з боку Ощадбанку (раніше «Сбербанк России», 50% акцій належить центробанку РФ), однак фінустанова офіційно цю інформацію не підтвердило, а в ЗМІ вона фігурувала з посиланням на джерела.

На активи всіх трьох російських банків припадає близько 9% банківської системи України. «Чи витримає ринок таку втрату?», - Переживали одні бізнесмени. «Чому про відхід з ринку заговорили тільки зараз, якщо Росія є для нас країною-агресором ось уже два роки?», - Цікавилися інші.

Так як все-таки відноситься до заяви російські банки, і чому вони прозвучали саме зараз?

Чи не на кожен товар покупець

Українські ВТБ і Промінвестбанк вважали за краще проігнорувати запити про те, чи варто очікувати продажу їх активів. «Сбербанк в Україні продовжує слідувати своїм планам. Чутки про продаж ми не підтверджуємо », - заявили виданню в Ощадбанку.

Справедливості заради, варто відзначити, що покинути український ринок, вигідно продавши свій бізнес, хотіли б багато банків. І справа зовсім не в приналежності до тієї чи іншої держави. А в тому, що вітчизняний ринок зараз нецікавий інвесторам.

«Банківський бізнес тут перестав розвиватися, ні на чому заробляти. Банки зазнали великих втрат через необхідність формувати резерви за поганими кредитами. Через недовіру до банківської системи і валютних обмежень вкладники неохоче несуть гроші в банки », - пояснювала причини відсутності інтересу до українського банківського ринку аналітик ІК Adamant Capital Інна Звягінцева.

Відсутність реальних покупців на великі банківські структури експерти пояснюють ще й тим, що економіка країни поки ще продовжує стагнувати.

Так, за даними Держслужба статистики України, реальний ВВП зріс на 0,1% в I кварталі 2016 року в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року. Але, щоб це незначне зростання позначився на бізнесі, в тому числі і банківському, має пройти час. «Те, що економіка України призупинила падіння, на банківському ринку відіб'ється в кращому випадку через півроку. А поки ми продовжуємо відчувати падіння якості банківських активів. Систему буде лихоманити через брак ліквідності в окремих банках, - прогнозує член "Українського товариства фінансових аналітиків" Віталій Шапран. - Тому, про хороших продажах поки мова не йде, до того ж за останні 6 місяців я не чув ні про один нормальному інвестора, яких хотів би купити великий банк в Україні ».

Експерт також уточнив, що якщо інвестори все-таки з'являться, то їх, перш за все, зацікавить не великі і неповороткі банки, а невеликі фінустанови з вузькою спеціалізацією, здатні приносити хороший заробіток.

«Якщо ви продаєте квартиру, ви маєте повне право розклеїти про це оголошення у всьому районі, - прокоментував заяви російських банків про вихід з українського ринку Шапран. - Зараз продаж цих банків не можлива технічно. На українському ринку занадто багато продавців, які готові покинути ринок, але фактично не існує покупців на їхні активи. Якщо продаж і відбудеться, то процес затягнеться на роки ».

Чим торгуєте?

Всі три «дочки» російських держбанків далеко не дрібні. Згідно з оцінками експертів, за активами Промінвестбанк займає близько 3% банківської системи України, ВТБ - 2%, а Ощадбанк - трохи більше 4%.

Якщо рішення про їх продаж все ж буде прийнято зараз, то ціна кожного не перевищить розміру капіталу - і це максимум. «Банки в Україні зараз настільки нецікаві інвесторам, що сума не перевищить розміру одного капіталу, а швидше за все, навіть половину або менше. Якщо розкриють додаткові проблеми, то не виключений варіант, що банк може піти за символічну плату, тільки б покупець розрахувався за зобов'язаннями », - вважає Інна Звягінцева.

Відповідно до фінансової звітності банків за I квартал, власний капітал ВТБ складає 5,15 млрд гривень, Промінвестбанку - 5,4 млрд гривень, Ощадбанку - 2,3 млрд гривень.

«Згідно з МСФЗ (міжнародна система фінзвітності, - ред.) На кінець 2015 року цю частка трохи нижче у Ощадбанку (67%), але вище у ВТБ (95%) і Промінвестбанку (85%), - уточнила старший аналітик ІК Dragon Capital Анастасія Туюкова. - Більш того, рівень покриття резервами невисокий - від 41% у Ощадбанку і до 55-57% у ВТБ і ПІБу. Це говорить про необхідність дорезервування таких кредитів і потенційно значному негативному капіталі у банку, що знижує його привабливість для інвестора ».

Нерви і політика

Якою б не була ситуація на українському банківському ринку, російський уряд поки продовжує підтримувати деякі свої структури, запевняє Шапран: «Наприклад, акціонер Промінвестбанку в березні і квітні поточного року виділив на підтримку ліквідності банку понад 120 млн доларів. Банк працює більш-менш в нормальному режимі, у нього просто розбалансовані деякі показники ліквідності ».

Підтвердженням такої підтримки може слугувати те, що днями акціонери Промінвестбанку оголосили про те, що на зборах акціонерів 3 червня планується розглянути питання про збільшення статутного капіталу банку на 9,5% або 1,8 млрд гривень (до 20,8 млрд гривень).

Крім того, в першому кварталі 2016 року, російським банкам вдалося скоротити збитки. Так ВТБ завершив період зі збитками в 4,6 млрд гривень (в I кварталі 2015 го збиток - 8,8 млрд гривень), Промінвестбанк закінчив з негативним показником в 2,4 млрд гривень проти 3,5 млрд гривень втрат за аналогічний період минулого року. А Сбербанк за результатами січня-березня продемонстрував прибуток в 531 млн гривень, тоді як ще на початку минулого року фіксував збитки в 2 млрд гривень.

Втім, російські банки не вибиваються із загальної для української банківської системи тенденції зниження збитків. Причини фінансових втрат - в скороченні витрат на створення резервів, незначне зростання української економіки і сформована у банків стійкість до валютних ризиків.

Однією з причин того, що при істотній підтримці акціонерів, російські банки все-таки говорять про пошук покупця, є «політичний фактор». «Спочатку рішення продовжувати діяльність в Україні після розгортання Росією військової агресії в 2014 році було чисто політичним. Для банків вже в 2014 році, коли пішов масовий відтік клієнтів по депозитах, стало ясно, що залишатися недоцільно з точки зору бізнесу. Зараз, очевидно, відбулася зміна в політичній позиції керівництва РФ », - пояснює Туюкова.

Крім політики, є ще одна причина, по якій російські банки заговорили про втрату інтересу до українського ринку саме зараз. «Раніше у них була стратегія розвитку в Україні, а тепер, швидше за все, виникла ситуація, коли їх менеджмент дезорієнтований. Колись вони працювали в основному з російським капіталом і бізнесом в Україні. Це була їхня головна платформа, а тепер вона звужується, і їм нема на що спертися. Нервозність менеджменту відбивається на настроях і клієнтів, і акціонерів », - вважає голова правління УМВБ Анатолій Гулей.

У той же час, на питання про вплив «політичного чинника», експерт парирував - «гроші не пахнуть» і пояснив, що якщо російські банки будуть пропонувати клієнтам умови, краще, ніж їх локальні конкуренти, українці понесуть до них гроші і будуть з ними працювати, а політичні ризики рано чи пізно закінчаться.

Не так страшно, як здається

Так хто ж все-таки може стати потенційним покупцем «дочок» російських держбанків? З боку російських комерційних фінустанов попит на ці активи малоймовірний.

«Російська банківська система не в кращій формі, їм потрібно розібратися зі своїми проблемами», - пояснює Звягінцева. Охочими придбати такого роду актив можуть бути тільки іноземні банківські групи. «Але я зараз не бачу активності серед іноземних інвесторів, які б серйозно придивлялися б до українських активів», - уточнив Гулей. Що стосується локальних інвесторів, то їх можна сміливо виключати зі списку потенційних покупців. «Вони або істотно втратили в результаті минулої кризи, або входять в" чорний список "НБУ, де значаться власники ліквідованих банків з" заплямованою "репутацією, або особи, яким важко обгрунтувати чесне походження своїх статків. Цим особам НБУ не дозволить купувати банк », - говорить Туюкова.

Крім того, навіть якщо інвестор знайдеться, він двічі подумає, перш ніж починати операцію прямо зараз. Так, портфелі банків можуть погіршитися навіть під час укладання угоди. «Додаткова складність для інвестора в тому, що він входить в угоду з банком, у якого один баланс, а поки угода завершується, тобто через 3-6 місяців, баланс може бути зовсім іншим. Яким може бути інтерес до таких придбань у іноземних інвесторів? », - Пояснює експерт.

Ліквідація цих трьох банків також малоймовірна. «Не думаю, що ліквідація відбудеться. Це банки з досить великими портфелями, незрозуміло, до якого банку їх можна буде приєднати », - зазначає Звягінцева.
Юристи UniCredit Bank пояснили, що згідно із законодавством, банк може бути ліквідований з ініціативи власників, але процедура може бути розпочата за рішенням загальних зборів лише після надання на це згоди НБУ. Продати банк якомусь фізособі також вкрай складно через те, що НБУ має право заборонити юридичній або фізичній особі набувати істотну участь у банку, грунтуючись на цілому ряді вимог. Серед них - і ділова репутація фізособи, і його фінансове та майновий стан, і відсутність власних грошей для придбання або збільшення істотної участі в банку.

У будь-якому випадку, відхід російських банків не стане шоком для фінансової системи. По-перше, це не може статися, умовно кажучи, за одну ніч, а по-друге «частка в депозитах населення цих трьох банків менше, ніж в активах: 6% або 23 млрд грн, що порівняно небагато», - розповідає Туюкова.

Щодо перспектив роботи банків з російським капіталом на українському ринку в цілому, то частка грошей з РФ в банківській системі країни буде поступово знижуватися, впевнені експерти. Сам же банківський ринок України продовжить йти по шляху очищення, злиттів і ліквідації невеликих фінустанов. Оптимістично - незабаром перейде до невеликого зростання показників, з російськими банками або без.

http://capital.ua
Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL