Головна » Здоров`я » Стрес

Стрес

20.06.2016 в 07:57 переглядів: 431 коментарів: 0 Здоров`я
Яка природа стресу, чи можливо його позбутися за допомогою сексу, розслаблює чи чарка після важкого дня і як стати максимально стресостійким - на ці та інші питання під час однієї з 10 зустрічей «Сумнів Talks» від Слави Баранського відповів український генетик Олександр Коляда. «Якщо людина не відчуває стресу, значить він мертвий» - вважає вчений.

Чому ми перебуває у стресовому стані

Стрес - це реакція на все нове, яку ми запозичили у тварин в ході еволюції. Тварини реагують на стрес чотирма способами: бий - біжи - замри - вдавай мертвим. Для людини більш актуальні перші два. Але природа не підготувала нас до такого стресу, який ми відчуваємо зараз. Навряд чи, дедлайни хижаків були розтягнуті на місяць.

Здоровий стрес не повинен бути розтягнутим на тривалий період. Саме тривалість людського стресу перетворило його з природної реакції організму на джерело хвороб. Простіше кажучи, ми не пристосовані до того світу, яким він став зараз.

ЯК НАШЕ ТІЛО РЕАГУЄ НА СТРЕС

Є ряд процесів, які активуються під час стресової ситуації і ті, які придушуються. Чи не складно помітити: коли ми нервуємо, ми починаємо глибше дихати, у нас піднімається тиск і пришвидшується серцебиття - але це ще пів біди. Але найгірше, що така «бойова готовність» вимагає придушення всього, що не так актуально під час стресу.

Перше, що страждає від цього - статева і імунна системи. Коли багато завдань, а час майже минув, останнє, про що ми думаємо, - це секс. Чи не тому, одні з найпоширеніших онкологічних захворювань в Україні у чоловіків рак простати, а у жінок - рак грудей?

ХВОРІЄМО МИ ВІД СТРЕСУ

Так - і це відомо ще з часів експериментів Павлова. Мало хто знає, що його учениця Н. Шенгер-Крестовнікова теж провела цікавий експеримент з собаками. Його суть дуже проста: кількох собак заохочували за те, що вони правильно вгадували фігурки. Але частина з них годували і тоді, коли собака не вгадувала, а потім - непередбачувано НЕ пригощали. Тільки через нерозуміння, як же домогтися заохочення, згодом собаки не справлялися зі стресом і захворювали.

ПОВ'ЯЗАНІ ХВОРОБИ: КАРЦИНОМА молочної залози МАНІАКАЛЬНО-депресивний синдром ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ ОЖИРІННЯ
У науці це отримало назву «вивчена безпорадність», а в житті відмінно демонструється на прикладі школи: коли учень не розуміє, чому його оцінили саме так, а не інакше, у нього може з'явиться цілий ряд навчальних проблем і хвороб.

ВИКЛИКАЄ ЧИ СТРЕСС ДЕПРЕСІЮ

Депресивний стан тим і відрізняється, що людина як би хоче зачаїтися, у нього не виникає інтересу до життя і пропадає бажання що-небудь робити. Хіба це не нагадує вищезгадані тваринні інстинкти «замри» і «вдавай мертвим»? Саме бажання «зачаїтися» в стресовій ситуації може стати звичкою і стати причиною депресії.

ЧИ СТАНЕ МЕНШЕ стресу, ЯКЩО переїхав з МІСТА

Всі жителі мегаполісів схильні вважати, що причина їх стресу - це міська метушня. І все, що їм потрібно зробити, це забратися глибше в ліс.

Але не скажіть! Все дуже індивідуально, для кого-то ліс - це джерело радості і рятівного спокою, а для кого-то похмурий морок.

Кожен вибирає те середовище проживання, в якій він відчуває себе якомога комфортніше.

ЧОМУ СТРЕСС НЕБЕЗПЕЧНИЙ ДЛЯ ДИТИНИ

У ранньому віці програмується робота нашого організму. Умови навколишнього середовища, в якій розвивається людина, впливають на його ДНК.

Наприклад, одне з досліджень українських вчених показує, що люди, зачаті за часів Голодомору більш схильні до ризику діабету. Просто, в ДНК цих людей була закладена програма накопичення жиру.

З цього випливає, що кількість стресу, отриманого в дитинстві однозначно здатне впливати на життя людини в майбутньому.

Коляда Сумнів Talks
 

ЧОМУ МИ СХИЛЬНІ заїдати стрес

Коли людина перебуває у стресовому стані, він активно втрачає корисні речовини. Заїдання - спроба їх заповнити. В першу чергу, це натрій (виходить з потом), а натрій відповідає за солоне, солодке і жирне. І якщо продукт максимально солодкий, солоний і жирний (прямо як фаст-фуд), його після випробуваного стресу нам хочеться найбільше.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: ПОКОЛІННЯ ФАСТ-ФУДА: НОВІ ВИКРИТТЯ

ЧОМУ ПІД ЧАС СТРЕСУ МИ чешемся

Ці антистресові прийоми запозичені у тварин. Все бували в зоопарку і помічали, що мавпи люблять один одного чухати. У них це асоціюється з комфортом і розслабленням. У людини в шкірі теж безліч нервових закінчень, і самомасаж впливає на них. А то, що під час стресу ми починаємо крутити щось в руках, поправляти волосся або свербіти - всього лише бажання себе заспокоїти, яке виробилося у нас в ході еволюції. Чи не тому багато хто ходить в перукарню частіше, ніж того реально потрібно?

ПОСИЛЮЄ ЧИ СТРЕСС недосипання

Недосипання знижує больовий поріг і призводить до дратівливості, а значить - схильності до стресу. А підбадьорювати себе кавою, коли хочеться спати - звичка, яка потребує обережності.

Якщо ви будете пити каву в один і той же час кожен день, ваше тіло буде виробляти фермент, нейтралізуючий кофеїн. Якщо ви будете дозволяти собі чашку кави в різний час, активності ферменту буде не вистачати на адекватну реакцію на каву.

ЗНІМАЮТЬ ЧИ СТРЕСС АЛКОГОЛЬ І СЕКС

Користь сексу для науки не очевидна, хоч очевидна для кожного з нас. Правда, є дослідження вчених з Данії, яке показало, що для чоловіка близько 45 років регулярний секс три рази в тиждень продовжує життя на 20%.

З алкоголем все більш виразно. Він продовжує життя в таких випадках:

тим, хто вже п'є (як би смішно це не звучало, але якщо ви не п'єте - це ще один стрес);
якщо алкоголь якісний;
якщо доза спирту в день не перевищує 14-20 грам.
Наука про алкоголь: червоне вино - не більш 150 г вина в день; міцний алкоголь - не більш 100 г.

ТАК, ЩО СТРЕСС МОЖНА ЗНЯТИ аромат

Це так, але їх дія ще не до кінця вивчений. Це лемонграс, бедренец і лимон. Найбільше довіри з наукової точки зору викликає всім знайомий цитрус - лимон.

антистрес
 

ЧИ МОЖНА ВПЛИНУТИ НА СТРЕС

Незважаючи на те, що уникнути стресу неможливо, ми можемо зменшити його вплив. Єдиного для всіх стресу не існує.

Як це розуміти? До смішного просто: якщо ви бачите на вулиці начальника, ймовірно, ви можете відчувати якийсь стрес, але не має до всього цього відношення людина стресу не відчуває. Теж саме стосується масового стресу: якщо війна для кого-то - джерело стресу, інші ніяк на це не реагують.

Потрібно намагатися якомога спокійніше сприймати все, що з нами відбувається.

ЯК НАВЧИТИСЯ рідше відчувають стрес

Розібратися, як можна зменшити кількість і вплив стресових ситуацій, теж допомагає наука. У нас дві ділянки мозку, що відповідають за сприйняття ситуації. Перша - амигдала, вона відповідає за примітивні реакції, пов'язані зі страхом і викликає у нас подібні питання:

хто головний?
як вижити?
хто кого переможе?
Напевно кожен відчував вплив амігдали, коли робив попереджувальний умовивід під час незрозумілої ситуації: «все, я все зрозумів».

Насправді, зрозуміти (в прямому сенсі цього слова) і реально оцінити те, що відбувається може тільки не така давня, «більш людяна» частину мозку - префронтальна кора. Вона відповідає за функції читання, мовлення, письма та аналізу.

Але проблема в тому, що першою включається саме амигдала. На щастя, пріоритет цієї «панікерський» частини мозку закінчується через 5 секунд, поки йде сигнал в кору. Але за цей час наростає фізичне напруження, закипають емоції.

Якщо навчиться якось перечікувати ці п'ять секунд, ми могли б реагувати куди спокійніше і осознаннее.

Але як це зробити? Для цього треба задіяти кору раніше, ніж зазвичай, «перехопивши» у амігдали ініціативу. Для цього треба проговорити почуття, які виникають, ситуацію, тобто включити аналіз. Проміжним способом є дихальна практика, так як дихання допомагає відкрити доступ до підсвідомості. Ось і привід не ігнорувати медитації.

стрес

Правда, не завжди в момент конфлікту або, наприклад, робочої напруги доречно почати дихати або говорити про свої переживання. Є запасний варіант: письмово описати емоції і тілесні відчуття відразу ж, як тільки відчули, що «заводитеся». Яким би дивним не видавалося ця методика, вона виправдана на нейрофизиологическом рівні.

ЯК ЗМЕНШИТИ ЩОДЕННИЙ РІВЕНЬ напруги

Щоб не хворіти, потрібно не тільки справлятися зі стресом, але і домагатися таких умов, в яких ви будете чітко розуміти свої завдання і усвідомлювати результати своєї роботи. Важливо грати за правилами, які вам відомі.

Ось ще кілька порад, як зробити життя більш предсказумой:

розподіляти інформацію, що надходить (відкладання на потім або дія);
структурувати плани на день;
позначати «головна справа дня»;
всіляко уникати фізичного і нервового виснаження.
Також наука радить максимально обмежити кількість вибору. Чим частіше вам доводиться швидко приймати прості рішення (такі, як вибір одягу з ранку), тим складніше вам буде справлятися з реально важливими.

ЩО ЩЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО СТРЕСІ

І не забувайте, що жінки і чоловіки по-різному відпочивають від стресу. Для жінок, з точки зору науки, антистрес - це спілкування з подругами, дітьми і тваринами, обійми і прослуховування голосу з низьким тембром. Але для чоловіків це може бути джерелом ще одного стресу. Представники сильної статі після важкого дня, наповненого стресами, більше люблять поспати, піти на тренування або подивитися щось веселе. От саме воно може привести вас до спільного знаменника: перегляд комедії ввечері п'ятниці припаде до душі і чоловікам, і жінкам, адже позитивні емоції - захист від стресу.

http://Автор: nastya_dan
Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL