Головна » Світ » У Білорусі немає жодного білоруськомовного ВНЗ

У Білорусі немає жодного білоруськомовного ВНЗ

21.09.2016 в 08:40 переглядів: 594 коментарів: 0 Світ

Судити про те, скільки людей у Білорусі спілкується білоруською, виходячи з опитувань, не можна: їх не проводять так, як, наприклад, у Швейцарії, де ставлять по 10-12 питань, пов’язаних з мовою, зазначає Вінцук Вечерко. Законодавчі рамки, на його думку, витісняють білоруську мову в маргінальну сферу.

Відкриття білоруськомовного дитсадка чи класу, каже Вечерко, залежить від доброї волі чиновника і значно менше – від наполегливості батьків. Крім того, в Білорусі досі немає жодного білоруськомовного ВНЗ. Збільшення на вулицях міст кількості білбордів білоруською – орнаментально-декоративне позначення етнічності – і те, що за білоруськомовними громадянами міліція припинила ганяти з кийками, – максимум, на що згодна влада, вважає Вечерко.

Кількість годин білоруської мови у школах зараз можна порівняти з російською мовою, але викладають білоруську так, що діти часто не розпізнають мову, коли до низ звертаються білоруською, констатує експерт. За його даними, в деяких містах Білорусі, наприклад, в стотисячному Молодечному, немає жодної школи й жодного класу з білоруською мовою навчання.

Національна ідентичність як розмінна монета

Сфера вжитку білоруської мови в країні, на думку Вінцука Вечерки, зводиться нанівець: цією мовою не можна відкрити банківську картку чи заповнити квитанцію на оплату комунальних послуг, будь-який чиновник може не відповісти білоруською на звертання цією мовою, мовляв, його статус з російською мовою однаковий. А більшість білоруськомовних рок-музикантів – у чорних списках, у них немає ні концертів, ні записів на радіо та телебаченні.

Але ставка влади у Мінську на рерусифікацію, яку й далі продають Кремлю як свідчення лояльності в обмін на преференції, зазнала поразки: нові білоруськомовні ініціативи з’являються всупереч діям влади, констатує Вечерко.

Директор закритого владою Білоруського гуманітарного ліцею Володимир Колас констатує, що в країні, як і раніше, замінюють мову навчання з білоруської на російську, закривають білоруські школи, які і так нечисленні, а дітей переводять до російськомовних. Але ситуація змінюється, вважає Колас: “Відчувається загроза повторення у Білорусі у тій чи іншій формі український подій, і на цій хвилі влада намагається захиститися білоруською ідентичністю, але використовують це як розмінну монету в торзі з Москвою”.

Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL