Головна » Економіка » Український банк водить за ніс мобільного оператора

Український банк водить за ніс мобільного оператора

26.09.2016 в 09:04 переглядів: 213 коментарів: 0 Економіка
Платинум Банк придумує хитрощі, щоб не повертати мобільному оператору багатомільйонний депозит.

Кіпрський офшор PT Platinum Public Ltd подав позов до Господарського суду Києва на свою дочірню компанію Платинум Банк і на МТС Україна (Vodafone). Він зажадав визнати недійсною угоду між українським банком і мобільним оператором. Суд призначив розгляд справи на 6 жовтня. Деталей позову у відкритому доступі поки немає.

Платинум готовий коментувати обставини спору лише за наявності вступило в силу рішення, повідомили ЛІГА.net в агентстві PR-Service, яке обслуговує банк. Йдеться про старої історії - депозитному договорі між МТС і Платинум на суму 250 млн грн, які банк ніяк не може повернути вкладнику.

Передісторія

МТС Україна в жовтні-грудні 2014 року розмістила в Платинум Банку три депозиту - на 100 млн грн, 70 млн грн і 80 млн грн. Після закінчення терміну - в липні і вересні наступного року - повернути їх не вдалося, і вкладник подав на банк до суду. 24 грудня 2015 року госпсуд Києва прийняв сторону оператора. Розгляд справи в апеляційній інстанції 16 лютого 2016 року була припинена за ініціативою самого банку.

Трохи пізніше Платинум попросив про відстрочення виплати до кінця жовтня. Але суд скоротив її вдвічі і встановив новий дедлайн: гроші оператору Платинум повинен був повернути до 14 липня. Банк знову вирішив оскаржити рішення першої інстанції. Йому вдалося відновити терміни подачі апеляції, зараз справа перебуває в суді.

Кручу-верчу

З новою заявою до суду слід: позивач (офшор, акціонером якого як і раніше є підприємець Григорій Гуртовий) дізнався рішенні суду стягнути з Платинум Банку 250 млн грн тільки в квітні з судового реєстру.

У своєму позові PT Platinum Public наполягає, що депозитна угода є недійсною. За версією акціонера, правління банку нібито перевищила свої повноваження, підписавши договір. За інформацією PT Platinum Public, угоди, розмір яких перевищує 25% активів банку, повинні затверджуватися на зборах акціонерів. Більш того, як пише в позові акціонер, на цих зборах розглядаються питання, подані наглядовою радою. До компетенції наглядової ради входить розгляд угод, вартість яких становить від 10 до 25% активів банку за даними останньої фінансової звітності.

Таким чином, пояснює PT Platinum Public, правління могло самостійно приймати рішення про угоди, які не перевищують 10% активів. Примітно, що, згідно з фінзвітності банку за третій квартал 2014 року, якраз перед операцією з МТС розмір всіх його активів становив 5,7 млрд грн. І правління, по ідеї, могло самостійно приймати рішення про угодах до 570 млн грн. Це менше, ніж депозит мобільного оператора, навіть з урахуванням виплати відсотків (+50 млн грн).

В PT Platinum Public вважають інакше. Так, за основу для обчислень акціонер банку взяв не вартість активів, а показник статутного капіталу - 817 млн ​​грн. Тоді сума операції за договором з МТС становить майже третину статутного капіталу, а значить, правління не мало права на її підписання, робить висновок PT Platinum.

Таку ж аргументацію використав і сам Платинум Банк, коли подавав в червні апеляцію на рішення суду першої інстанції, який в наприкінці 2015 року присудив виплатити борг МТС Україна. Зараз вона паралельно розглядається в суді.

Юристи МТС Україна вважають, що фінзаклад навмисно затягує повернення депозитних коштів. "Банк практично рік незаконно утримує їх у себе", - відзначають в компанії. Мобільний оператор влітку зажадав від банку також заплатити пеню за виниклу за договором неустойку - 90 млн грн. Суд тоді прийняв рішення дочекатися вердикту за основним позовом.

Умовно проблемний

Мобільний оператор в кінці травня подав окремий позов до Нацбанку з вимогою визнати Платинум проблемним банком, оскільки той не в змозі розрахуватися за депозитом. У МТС кажуть, що рішення поки немає.

Чи є для цього інші підстави? У серпні стало відомо про плани Бориса Кауфмана офіційно стати акціонером банку і влити в його статутний капітал 120 млн грн. Обсяг безповоротної фінансової допомоги установі в 2016-2018 роках повинен перевищити 240 млн грн, говориться також в позові акціонера.

Банк активно залучає вкладників і багато витрачає на рекламу своїх послуг (19 млн грн за підсумками першого півріччя). На початку року він пропонував розмістити гривневі депозити під 27% річних. Зараз ставки знизилися до 21% річних, але це все одно вище, ніж в середньому на ринку - 16-20% річних.

Високі ставки допомагають - обсяг депозитів Платинума в першому півріччі збільшився на 657 млн ​​грн, зазначає керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. Банк входить в топ-5 банків за обсягами притоку коштів населення.

Залучення депозитів - це важливий фактор, який дозволив банку протриматися на плаву в першому півріччі, вважає аналітик. Є і зворотна сторона. Платити за виданими депозитах зараз доводиться більше, ніж банк заробляє на кредитах. "Він витратив 221 млн грн на покриття різниці між отриманими і сплаченими відсотками в першому півріччі", - зазначає Паращій.

Чи здатний Платинум розрахуватися з іншими вкладниками? Відповідно до звітності банку на початок року, розрив ліквідності становив 1,3 млрд грн. Паращій припускає, він розрив зріс, так як за перше півріччя грошові кошти в банку зменшилися на 176 млн грн. "Загалом, не схоже, що банк має можливість погасити великий депозит", - відзначає аналітик. Ситуація з МТС Україна це підтверджує.

Раніше повідомлялося про те, що НБУ змінив порядок застосування заходів впливу на банки.
http://finance.bigmir.net/business
Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL