Головна » Економіка » Україна не зможе заробити на експорті руди

Україна не зможе заробити на експорті руди

03.06.2016 в 08:21 переглядів: 346 коментарів: 0 Економіка
Весняний сплеск залізорудних цін експерти багато в чому пояснюють спекуляціями при ф'ючерсних торгах на китайських біржах. «Уже в травні цей фактор вичерпав свою дію, і ціни на руду почали знижуватися», - кажуть аналітики. І прогнозують річну вартість залізорудної сировини в межах 40-50 дол. / Тонну. За такого сценарію українські гірничорудні компанія продовжать скорочувати експортну виручку, обсяг якої в галузі за перші чотири місяці 2016- го і так впав на третину.

Причини цінових коливань

Недавній підйом цін на ринку залізорудної сировини (ЗРС) став хоч і несподіваним, але дуже бажаним для гірничорудних компаній. Останні чимало втратили в ході торішнього цінового слалому, коли ціни на руду впали більш ніж на 40%. У грудні 2015-го вони знизилися до багаторічного мінімуму в 38,3 дол. За суху тонну для концентрату (австралійська дрібниця) з 62% -ним вмістом Fe на умовах поставки CFR Китай. На той момент деякі аналітики передрікали подальше падіння цін на руду аж до 25 дол. / Тонну.

З початку 2016- го ціни на ЗРС, однак, почали відновлюватися. Піка в нинішньому році вони досягли в квітні, перевищивши в кінці місяця позначку в 75 дол. / Тонну. У держпідприємстві «Укрпромзовнішекспертиза» (УПЕ) цей підйом пояснюють діями китайського уряду з підтримки економічного зростання в країні у вигляді кредитно-грошового стимулювання. У випадку з залізорудним ринком фінансові вливання привели, крім іншого, і до пожвавлення біржової гри в Китаї, яка підштовхнула ціни вгору.

Ось тільки цінової позитив для виробників ЗРС довго не протривав - вже в травні вартість руди пішла вниз. «Підйом цін на залізорудну сировину вище 70 дол. / Тонну, зафіксований в квітні, на мою думку, пояснювався в більшій мірі спекулятивними моментами при біржових торгах ф'ючерсами. Така ціна не відповідала ринковим співвідношенню пропозиції і попиту на ЗРС, що підтверджується нинішнім трендом на здешевлення руди », - коментує експерт УПЕ Дмитро Жовтяк. За його інформацією, к Детально 10 травня вартість ЗРС на спотовому ринку КНР впала до 54 дол. / Тонну, а минулого тижня - опустилася нижче 50 дол. / Тонну.

Китайські котирування в даному випадку - знакові. Піднебесна не один рік виступає головним споживачем ЗРС в світі, визначаючи основні тенденції залізорудного ринку в глобальному масштабі. В країні розташовано близько половини світового виробництва чорних металів, яке споживає залізну руду в якості сировини. І Китаю відводять ключову роль в своїх стратегіях як лідери глобального ринку руди - Rio Tinto, Vale, BHP Billiton, так і не настільки великі гравці сектора.

Українські гірничорудні групи, що експортують ЗРС, в тому числі і на китайський ринок, наводять свої пояснення останньому зниження вартості руди. В Ferrexpo, що володіє в Україні залізорудними активами, ціновий спад пов'язують зі збільшенням світових поставок ЗРС при зменшенні обсягів виробництва сталі - зокрема, в усі тому ж Китаї. Дійсно, глобальний випуск сталі в січні-квітні 2016 року, за даними асоціації Worldsteel, скоротився на 2,5% до аналогічного періоду 2015 го, до 521 млн тонн. КНР при цьому зменшила сталеву виплавку на 2,3%, до 261 млн тонн.


У гірничо-металургійному холдингу «Метінвест» також зазначають, що травневого зниження цін на ЗРС сприяло скорочення його закупівель з боку китайських сталевих компаній. Ще одним фактором здешевлення руди, кажуть в компанії, стали заходи, вжиті урядом КНР для зменшення спекулятивного активності на сировинних біржах країни. Це призвело до розпродажів ф'ючерсів на сталь (арматуру) і залізорудну сировину.

Прогнози літніх цін

Тренд на зниження залізорудних цін вважає стійким більшість експертів. Д.Желтяков вважає, що вартість ЗРС (Fe 62%) в літні місяці буде коливатися від 40 до 50 дол. / Тонну. Пропозиція буде перевищувати торішній рівень, а попит на руду в даний період традиційно падає слідом за зменшенням обсягів металургійного виробництва в зв'язку з літнім зниженням ділової активності, аргументує він. Але не виключає, що восени цього року, з пожвавленням на ринках металургійної продукції, ціна сировини може зрости до 55-60 дол. / Тонну.

Аналітик Eavex Capital Іван Дзвінка називає закономірним зниження котирувань на руду на тлі зростання її пропозиції в світі і корекції цін на сталь в останні тижні. За його оцінками, цього літа ЗРС буде котируватися в межах 45-55 дол. / Тонну, «але з тенденцією перебування ближче до нижнього значення діапазону».

Ціни на залізну руду в китайських портах будуть і далі втрачати підтримку з боку попиту, впевнені в інвестгрупі ICU. За словами керівника підрозділу компанії з нефінансового аналізу корпорацій Олександра Мартиненка, трейдерами і виробниками вже накопичені достатні складські запаси матеріалу. За даними Metal Bulletin, товарні запаси ЗРС в китайських портах минулого тижня перевищили 100 млн тонн, збільшившись до максимуму з березня 2015 року.

«Інтенсивність поставок залізної руди з Австралії і Бразилії буде тільки наростати. У другому півріччі 2016 висока ймовірність того, що ціни можуть опускатися нижче 40 дол. / Тонну », - припускає Мартиненко.

В Ferrexpo відзначають: багато ринкові аналітики очікують подальшого падіння ціни у 2-й половині поточного року і в 2017-му через нові поставок залізної руди з Австралії і Бразилії. Деякі з експертів прогнозують зниження цін до позначки в 35-40 дол. / Тонну, вказують в компанії. Проте тут стверджують, що попит на окатиші (продукція з високою доданою вартістю, ніж концентрат), які отримують преміальну ціну, залишається високим.

«В умовах досить слабкий попит і виведення нових проектів на ринок, прогноз по ринку ЗРС на середньострокову перспективу залишається негативним», - кажуть в «Метінвесті». У той же час, якщо заходи по стимулюванню китайської економіки дадуть свій ефект, і на будівельному ринку в КНР почнеться активне зростання, можлива стабілізація в секторі стали і, відповідно, в сфері цін на залізорудну сировину, додають в холдингу.

Вплив на українські ГЗК

Зміна цін на залізну руду поки помітно не відбилося на обсягах її випуску в країні. УПЕ наводить таку статистику: за перші 4 місяці 2016-го експорт залізорудної сировини з України зменшився на 3,5% в річному зіставленні, до 14,24 млн т. Виробництво ж продемонструвало незначне скорочення - на 0,9% до січня- квітня 2015-го, до 25,03 млн т товарного ЗРС.

«Зниження експорту, в першу чергу, пояснюється зростанням поставок на українські метпідприємства, які в нинішньому році нарощують обсяги виробництва чавуну і сталі і, відповідно, збільшують споживання руди», - пояснює Д.Желтяков. Дані об'єднання «Металургпром» підтверджують його слова. У січні-квітні виплавка чавуну в Україні зросла на 23% в річному співвідношенні, до 7,92 млн тонн, сталі - на 17%, до 8,28 млн т.

У самих гірничорудних компаніях ситуацію прокоментували так. Представники Ferrexpo заявили про збільшення випуску окатишів з власної руди на 6% в 1-му кварталі 2016- го в порівнянні з тим же періодом 2015 го, до 2,9 млн тонн. «Група дуже задоволена таким значним зростанням виробництва своїх окатишів з 65% вмістом заліза», - відповіли в компанії.

«Коли ціни на ЗРС впали нижче 40 дол. / Тонну СFR Китай, маржинальність продажів на ряді гірничо-збагачувальних комбінатів (ГЗК) на експорт стала негативною. Обсяги виробництва концентрату на окремих гірничо-збагачувальних комбінатах (ПівнГЗК, ЦГЗК) були оптимізовані », - розповіли в« Метінвесті ». І уточнили, що скорочення виробництва концентрату частково було компенсовано збільшенням випуску більш маржинального продукту - окатишів.

Чи рентабельне виробництво залізорудної сировини в Україні за нинішньої його вартості? У компаніях відмовилися розкривати свої цінові рівні беззбитковості. За оцінками І.Дзвінкі, при поставках до Китаю для концентрату вони становлять 38-42 дол. / Тонну, окатишів - 47-50 дол. / Тонну.

Так що, якщо прогнози про літній зниженні вартості ЗРС виправдаються, маржа при експортних продажах деяких українських ГЗК може знову зникнути, як це було в кінці минулого - початку поточного року. Напевно ж просяде загальногалузева валютна виручка. Обсяг останньої за перші чотири місяці поточного року, за даними Держстату, вже впав на 33,5% в річному зіставленні, до 511 млн дол.

http://capital.ua
Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL