Головна » Освіта » Важливо зупинити русифікацію

Важливо зупинити русифікацію

12.12.2016 в 11:12 переглядів: 248 коментарів: 0 Освіта

Науковець з Європейського центру мов нацменшин Ханна Василевич представила огляд мовної ситуації в Білорусі. За її словами, багато що змінилось після референдуму 1995 року, коли російська мова в країні була визнана державною поряд з білоруською.

«В 17-й статті Конституції було узаконено, що державними мовами в країні буде дві – білоруська та російська. І якщо ми порівняємо кількість студентів, що навчались білоруською мовою в 1992-1993 роках, то побачимо, що таких студентів було 64%, проте пізніше цей відсоток скоротився до 20%, а в 2014-2015 роках вже всього 13,7% навчались білоруською мовою. В школах цей відсоток скоротився до 15%» – відзначає тенденції Василевич.

За її словами, в жодному університеті країни викладання не відбувається лише білоруською мовою.

«Якщо ми подивимось на Закон про освіту, який був прийнятий в 2011 році, то побачимо, що в 19-й статті зазначається, що держава повинна забезпечувати право навчання державними мовами. Але якщо оцінити реальну ситуацію в області освіти, то ми побачимо, що перевага надається російській мові. Якщо ж учні чи їхні батьки надають перевагу білоруській мові, то потрібно звертатись зі спеціальним проханням. І в такому випадку школа вирішує, чи є в неї спеціалісти і чи достатньо охочих навчатись білоруською мовою. Наприклад, в Могильові, а це друге за чисельністю місто країни з населенням 350 000 людей, в якийсь момент білоруською мовою навчався всього один учень» – розповідає науковець з Білорусі.

Зміни, які приніс референдум 1995 року, відобразились і на результатах загального перепису населення.

«В 1999 році 74% опитаних мешканців Білорусі стверджували, що їхньою рідною мовою є білоруська мова. В 2009 році їхня кількість скоротилась до 53%. Людей також запитували, яку мову вони використовують частіше за все. В 1999 році 43% опитаних відповіли, що це білоруська мова, тим часом, в 2009 році таких було 26%» – каже Василевич.

«Ми вважаємо, що великі проблеми з мовами в Білорусі виникли в 90-ті роки через процес політизації в цій області, через погляди А. Лукашенка, котрий сказав, що у світі існує всього дві великі мови – російська та англійська. Пізніше, коли риторика змінилась, змінився і погляд на білоруську мову. Проте яка ж роль у білоруської мови? Я б сказала, що в Білорусі широко розповсюджена двомовність. З’являються організації, котрі здійснюють просвітницьку функцію та організовують курси білоруської мови. І ми відзначаємо, що дорослі люди дедалі більше цікавляться можливостями вивчення білоруської мови, проте важливо зупинити русифікацію країни, тому що де-факто російська мова є найбільш часто вживаною в країні в багатьох сферах життя, білоруській же віддається область культури» – підсумовує Василевич.

Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL