Головна » Різні новини » Вчені з'ясували, як паразит кішок "зомбує" їх власників

Вчені з'ясували, як паразит кішок "зомбує" їх власників

06.09.2016 в 09:20 переглядів: 317 коментарів: 0 Різні новини
Токсоплазма здатна змінювати поведінку господаря, викликаючи незворотні зміни в роботі мозку.

Біологи вивчили ДНК одноклітинних паразитів, що викликають малярію і токсоплазмоз, і розкрили загальний для всіх них механізм проникнення в клітини організму-господаря, що допоможе позбавити багатьох господарів кішок від інфекції цими одноклітинними, міняють їх поведінку, йдеться в статті, опублікованій в журналі Cell.

"З якихось незрозумілих причин ніхто ніколи ґрунтовно не вивчав те, яку роль виконують різні гени в ДНК будь-якого паразита-споровики. Ми розробили метод, який дозволив нам вивчити роботу всього їх генома. Це гігантський крок у справі вивчення цих паразитів ", - заявив Себастіан Лурідо (Sebastian Lourido) з Массачусетського технологічного інституту в Кембриджі (США).

Токсоплазма (Toxoplasma gondii) - внутрішньоклітинний паразит, зазвичай мешкає в кишечнику домашніх кішок. На сьогоднішній день, за оцінками американської CDC, понад 60 мільйонів жителів США заражені токсоплазмой. Широка поширеність цього патогена серед вихованців і їх господарів змусила вчених звернути на нього увагу в останні роки.

Виявилося, що токсоплазма здатна змінювати поведінку господаря, викликаючи незворотні зміни в роботі мозку. Вони роблять мишей "безстрашними" при вигляді і запаху кішок, а людей - схильними до суїциду і нераціональним вчинків, а також незрозумілим нападів люті.

Лурідо і його колеги з'ясували, які клітинні механізми цей паразит і його найближчі родичі, в тому числі і малярійний плазмодій, збудник малярії, використовують для проникнення в клітини мозку і інші тканини тіла людини, які вони заражають, використовуючи нову і вкрай популярну технологію редагування генома - CRISPR / Cas9.

Як розповідають вчені, попередні спроби використовувати цей геномної редактор на малярійному плазмодії і токсоплазми провалювалися, оскільки "включення" ферменту Cas9 в момент редагування їх ДНК призводило до загибелі клітин паразита. З цієї причини команді Лурідо довелося створити нову версію цієї системи, активність білка Cas9 в якій обмежувалася штучно за допомогою "пасток-муляжів" з РНК, які нейтралізували його зайві молекули.

Завдяки цьому "апгрейду" CRISPR / Cas9, вчені змогли поперемінно відключити всі 8 тисяч генів, що містяться в ДНК токсоплазми, і вивчити роль і функції кожного з них. В цілому їм вдалося виділити приблизно дві сотні ділянок ДНК, які відігравали важливу роль у проникненні паразита в людські тканини і його виживання всередині уражених клітин.

Один з цих генів, який вчені назвали CLAMP ( "затиск" по-англійськи), відповідає за сам процес проникнення паразита всередину клітини. Його видалення або придушення його роботи в клітинах токсоплазми і малярійного плазмодія призвело до того, що вони втратили здатність проникати в кров'яні тільця і ​​розмножуватися усередині них.

Цей ген, як вважають вчені, може стати головною мішенню для ліків, які допоможуть власникам кішок і жителям тропічних країн захищати себе від зараження токсоплазмозом і малярією.
http://techno.bigmir.net/discovery
Фотографії по темі
Читайте також:
Комментарії 0
avatar
Copyright © 2016 INFOPORTAL